ART PRIZE WINNERS 2017

                             OPEN ART

First Prize:
      Fay Jeanes: “Saddled”
              Sponsored by District Council of Peterborough

Highly Commended

       Bud Stephenson: “Home Is Where the Heart Is”
               Sponored by Oakley Rural Pty Ltd
       Julie Eiguren: “White Sun” 
             Sponsored by Steamtown Heritage Rail Centre
      Darryl Dyson: “Hard Yakka a Fettler at Stirling North”
            Sponsored by Peterborough Home Hardware
      Meg Benbow: “Jack”
           Sponsored by Chambers Building Services

THEME: “OUR DECADE”

Joan Faith McDonald: “Celebrations Arriving”
         Sponsored by Peterborough Festival Inc.

PEOPLES CHOICE:
   Hannah Limburg: “Stuck in Time”
             Sponsored by Peggy’s Retreat

PACKERS PRIZE:
  Sonia Collins: “Sea Jewels”
         Sponsored by Dan Van Holst Pellekaan

SENIOR STUDENT
First Prize:
     Tahlia Bateman: “Lynx”
         Sponsored by Community Bridging Services

Second Prize:
    Trumayne Ryan: “Steampunk Girl”
         Sponsored by Ruth & David Whittle

HIGHLY COMMENDED:
     Brittany Pollard: “Andy Biersack”
             Sponsored by Mercers Meats
     Tahlia Bateman: “Inside Out”
             Sponsored by Wardle & Co Real Estate

PEOPLES CHOICE:
   Tahlia Bateman: “Solitude is Bliss”
           Sponsored by Peterborough Pharmacy

JUNIOR STUDENTS YEARS 4-7:
First Prize:
     Lucy Clarke: “Fruit Bowl”
         Sponsored by Peterborough Newsagency

 Second Prize:
     Sally McKay “No Title”
            Sponsored by Cave’s Furniture

THEME:
   Bonnie Dingman: “My Decade”
     Sponsored by Peterborough Festival Inc.

PEOPLES CHOICE:
   Maggie Walker “No Title”
    Sponsored by Tinsmiths Cottage/Tilers

JUNIOR STUDENTS TO YEAR 3

First Prize:
    Ned Clark “What’s in the Fruit Bowl”
        Sponsored by Peterborough Newsagency

Second Prize:
   Sarah Duncan “No Title”
        Sponsored by Irene Limburg

PRE_SCHOOL:

First Prize:
   Seth “No Title”
           Sponsored by Hitchcock Family

Second Prize:
     Hayden “No Title”
        Sponsored by Hitchcock Family

OPEN PHOTOGRAPHY

First Prize:
    Bev Fitzsimmons “Look Both Ways”
             Sponsored by Epic Energy

Second Prize:
    Rosene Kotz “Out the Back”
             Sponsored by John Schofield & Son

HIGHLY COMMENDED:
    Sonia Collins “Just Visiting”
             Sponsored by G & C Tyres
    Chloe Draper “The Jetty”
            Sponsored by Your Hair My Flair
     Darryl Dyson “Golden Sunset. Brighton Jetty”
          Sponsored by Dearlove Transport

PEOPLES CHOICE:
    Rosene Kotz “River Murray Reflections”
             Sponsored by Take A Break Coffee Shop

JUNIOR PHOTOGRAPHY U16

First Prize:
   Katie Lindner
        Sponsored by Chambers Building Services

Second Prize:
    Meg Malycha “Tranquil”
     Sponsored by Julie Thomas

Highly Commended:
      Lydiah Borowicki “Wind Power”
            Sponsored by Peterborough Caltex
      Ebony Bateman “Almost There”
            Sponsored by Peterborough Home Hardware

PEOPLES CHOICE
     Meg Malycha “Tranquil”
           Sponsored by Tinsmith’s Cottage/Tilers

RAFFLE PRIZE WINNERS  

1st Prize:
          Val Smith              Painting by Joan Hancock
2nd Prize:
         Anne Clee              Home Hardware Voucher Donated by Barbara Parry
3rd Prize:
         Barbara Parry       Dinner Voucher For The Railway Hotel